İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

Meslek Yüksek Okulu

İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

Ana Sayfa

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ProgramıÜlkemiz ekonomik yapısı içinde yer alan, kamu ve özel sektöre ait tüm işletmelerin ihtiyacı olan, işçi sağlığı ve güvenliğine yönelik personelin yetiştirilmesi amacıyla programın açılması öngörülmüştür. Yetiştirilecek personel, İş güvenliği organizasyonu, mühendislik düzeyinde olan işletmelerde mühendisliğin bir alt kademesinde, mühendislik düzeyinde olmayan işletmelerde ise, işletmenin tüm iş güvenliği sorumluluğunu üstlenebilecek bilgi ve yeteneğe sahip olacaktır. 

İşletmelerde İşçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasının önde gelen amacının çalışanın hayatının ve sağlığının korunması yanında üretimin ve işletmeninde güvenliğinin sağlanmasıdır.

Çalışma Alanları

İşçi sağlığı ve güvenliği alanında işletmelerde çalışacak personel (İş Güvenliği uzmanı ve Teknik eleman olarak) Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının, düzenlediği işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile A B C kategorilerinde sertifika alabilmekte ve sertifika sahipleri işletmelerin tehlike sınıfına göre görevlendirilmektedir.