Fen Bilimleri Enstitüsü

Prof. Dr. Ahmet Mete TAPANSevgili Öğrenciler;

T.C. İstanbul Arel Üniversitesi 2007 yılında kurulmuş genç bir üniversitedir. Ancak konularında uzman ve sektörün kendini kanıtlamış akademisyenleri bünyesine katarak üniversiteler arasındaki saygın yerini almıştır. Üniversitemiz Gençliğinin verdiği dinamizm ile personelinin engin deneyimini birleştirerek alanlarında öncü olacak kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Fen Bilimleri Enstitümüz de üniversitemizin bu vizyonuna paralel olarak özgün, yenilikçi araştırmalar yapabilecek ve dolayısı ile yaşam kalitemize pozitif katkı sağlayacak bilim insanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde her biri hızla ilerleyen ve yaşam kalitemizi arttırıcı yenilikler üretmeyi amaçlayan bilim dalları mevcuttur. Fen Bilimleri Enstitümüzde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği anabilim dallarında öğretim yapılmaktadır.

Enstitümüzde,

  • Mimarlık Anabilim dalı Mimarlık Programında Mimari Tasarım, Yapı Teknolojileri ve Kentsel Tasarım alanlarında, 
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Elektrik Elektronik Mühendisliği Programında yüksek lisans ve doktora eğitim ve öğretimi verilmektedir.

Ayrıca,

  • İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Kentsel Sistemler Mühendisliği Programında ve
  • Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Mühendislik Yönetimi Programında yüksek lisans eğitim ve öğretimi verilmektedir. 

Fen Bilimleri Enstitüsü olarak son hedefimiz ülkemizde ve dünyada çevresel ve toplumsal değerler dikkate alınarak, fen ve mühendislik dallarında önemli mevkilerde görev alabilecek, yaptığı çalışmalar ile diğerlerinden ayırt edilerek özgün çalışmalara imza atacak yenilikçi ve yaratıcı gençler yetiştirerek Arel Üniversitesi Markasını oluşturmaktır.

Prof. Dr. Ahmet Mete TAPAN
Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü