Ana içeriğe atla
Arel Davranış Ofisi
Arel Davranış Ofisi
Arel Davranış Ofisi

Arel Davranış Ofisi

Öğrenci Hak, Davranış ve Arel Standartları Ofisi Üniversite’de öğrenim gören öğrencilerin karşılaşacakları sorunlara çözüm üretmek, aralarındaki dayanışma ve işbirliğini güçlendirmek ve öğrencilerin hak, ayrıcalık, sorumluluk ve genel davranış kurallarını düzenlemek amacıyla Rektörlüğe bağlı olarak kurulmuştur.

ArelDAV öğrenci haklarını korumayı; öğrenciler arası anlaşmazlık yönetimi ve arabuluculuk becerilerini geliştirmeyi, Üniversite kampüslerinde adalet, nezaket, karşılıklı saygı ve pozitif iletişim ortamını desteklemeyi amaçlar. ArelDAV aynı zamanda akademik dürüstlüğü ve sorumluluk sahibi öğrenci davranışlarını teşvik etmek için yöntemler araştırıp uygular.

Öğrenci sorunlarının resmi olmayan çözümleri için hizmet veren ArelDAV’ın görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

  1. Öğrencilerin hak, ayrıcalık, sorumluluk ve genel davranış kuralları ile ilgili başvuruları alır.
  2. Öğrenci davranışlarıyla ilgili vakaların merkezi ve gizli kayıtlarını tutar.
  3. Üniversite Yönetimi için gerekli istatistiksel raporları hazırlar.
  4. Öğrenci haklarını korumak, bu usul ve esaslarda tanımlanan öğrenci sorunlarına cevap verir ve öğrenciler arası anlaşmazlıklarda arabuluculuk hizmetleri sağlar.
  5. Keyfi uygulamalar, ifade özgürlüğü, mahremiyet, ayrımcılık gibi konuları içeren öğrenci hakları ve sorunları ile ilgili bilgi, tavsiye ve yönlendirme hizmetleri sağlar.