Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

İç Mimarlık Bölümü

İç Mimarlık; işlev, nitelik, estetik ve kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak uygun malzeme ve teknik donanımlarla birlikte bir mekanın tasarım ve uygulamasını gerçekleştirmektir. İç mimar, mimarinin yapı bütünlüğü içinde uygun hacimler yaratarak, insanların kendilerini iyi hissedebileceği, birbirleriyle sağlıklı iletişim kurabileceği işlevsel mekanlar oluşturur. Bu mekanları evrensel tasarım kuramları, bilimsel ve teknik gelişmeler ile kişisel yaratıcılığını kullanarak tasarlar ve uygulayarak hayata geçirir.

İstanbul Arel Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, iç mimar adaylarına çevreyi duyarlı bir biçimde gözlemlemeyi, sorgulamayı, mekanlara ve mekan bileşenlerine çözüm getirebilmeleri için gerekli teknik bilgi ve donanımı vermeyi, bunu kendi yaratıcılık ve tasarlama becerileri ile birleştirip, görsel anlatım teknikleriyle ortaya koyabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanında iç mimarlık alanına yakın olan mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi diğer disiplinlerle etkileşim içinde olmak da üniversitede verilen eğitimin bir parçasıdır.

Çalışma Alanları

İç Mimarlık Bölümü’ne yerleşmek isteyen adayların; çevresine duyarlı, yaratıcı, analitik düşünebilen, insan ve çevreyi kendine konu edinen diğer alanlarla da ilgili olması gerekmektedir. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından adaylar, “İç Mimar” olarak mezun olurlar. Bir iç mimar, “İçmimarlar Odası”na kayıt olduktan sonra serbest olarak, bir mimarlık / iç mimarlık ofisinde ya da mekan bileşenlerinin tasarım, üretim, uygulama aşamasında faaliyet gösteren fabrika ve firmalarda çalışabilirler. Mezunlar aynı zamanda mobilya sektörü ya da restorasyon alanlarında da iş olanağı bulabilmektedirler.