Öğrenci Evleri

Akademik Aralar

Ramazan ve Kurban Bayramları
Ramazan ve Kurban Bayramları süresince villa yurtlar tüm hizmet birimleriyle beraber kapalı olacaktır.

Yarıyıl Tatili
Güz döneminin son final haftasının Pazar günü saat 19.00’a kadar yurttan ayrılmanız gerekmektedir. Bahar döneminin başlangıcına kadar yurtlara dönmenize veya yurtta bıraktığınız eşyalarınızı almanıza izin verilmeyecektir, yurttan ayrılırken yanınıza alacağınız kişisel eşyalarınızı bu duruma göre belirleyin. Sorularınız için Yurt Müdürlüğü’nüzle görüşebilirsiniz.

Yurt sakinleri yarıyıl tatili için odalarından ayrılırken, her yurt sakininin odasında aşağıda belirtilen gereklilikleri yapıp yapmadığı Yurt Müdürlüğü çalışanları tarafından kontrol edilecektir:

  • Çöpleri çıkarın (çöpleri çalışanlar çıkarmak zorunda kalırsa ücret ödemeniz gerekecektir).
  • Bilgisayarların fişini prizden çekin (elektrik kesintisi ihtimaline karşı) ve alarm saatlerini kapatın.
  • Buzdolabını boşaltıp temizleyin ve prize takılı bırakın. Yurt çalışanları buzdolabının uygun şekilde boşaltılıp boşaltılmadığını kontrol edecektir.
  • Değerli şeylerinizin güvenliğini sağlayın (çalınmalarının/kaybolmalarının/zarar görmelerinin sorumluluğunu üniversite üstlenmemektedir).
  • Yarıyıl tatili boyunca yurt çalışanları güvenlik, bakım, temizlik nedenleriyle de odalara girebilirler.

Boş yer bulunan odalara yurda yeni yerleşecek öğrencilerin yerlerini hazırlamak için girilecektir. Yarıyıl tatilinden döndüğünüzde odanıza yerleşmiş yeni bir yurt sakiniyle karşılaşırsanız onu Arel öğrencilerine yakıştığı gibi sıcak ve hoş bir şekilde karşılayacağınızı ve odayı adil bir şekilde paylaşacağınızı umuyoruz. Yeni yurt sakini için, kurulu bir toplulukta yeni biri olmak ve tanımadığı birisiyle aynı odada yaşamaya başlamak zor bir süreç olabilir. Bu süreç yeni olmanın üstesinden gelmeleri ve farklı bir ülkeye, kültüre, dile uyum sağlamaları gereken uluslararası öğrencilerimiz için daha da zor olabilir. Bunun farkında olarak yeni yurt sakinlerine yardımcı olacağınızı umuyoruz. 

Belirlenen Saatten Daha Geç Saate Kadar Yurtta Kalma Talepleri
Seyahatle ilgili belgelenen bir durum (örneğin uçak bileti ile belgelenen) nedeniyle yurttan ayrılma için belirlenen son gün saat 19.00’dan daha geç saate kadar yurtta kalmanız gerekiyorsa, Yurt Müdürlükleri ile görüşmeniz gerekir. Geç saate kalma talepleriyle ilgili bütün kararları Yurt Müdürü’nüz verir ve yurttan ayrılmanız gereken zamanı belirler. Yurt Müdürü, yurttan ayrılma için belirlenen resmi son günün ertesi günü öğle vaktinden daha geç saate kadar yurtta kalma taleplerini kabul etmeyecektir. Bu saatten de daha geç zamana kadar yurtta kalmayı talep ediyorsanız tatil dönemi ücreti ödemeniz gerekir (tabloya bakınız).

Yarıyıl Tatili Döneminde Yurtta Kalma
Yarıyıl tatili süresince yurtta kalmak istiyorsanız, yukarıdaki tabloda belirtilen tarihlere kadar Yurt Müdürlüğü’ne başvurun. Güvenlik nedenleriyle, yarıyıl tatilinde yurtlarda kalan yurt sakinleri bu süre için başka bir odaya veya yurda yerleştirilebilir. Tatil döneminde yurtta kalanlara konuyla ilgili daha fazla bilgi ve açıklama sağlanacaktır. Tatil dönemlerinde yiyecek hizmeti yoktur. Üniversite Davranış veya Barınma Kuralları’nı ihlal etmekten sorumlu olduğu tespit edilmiş olan yurt sakininin geç saate kalma ya da tatil döneminde yurtta kalma talebi reddedilebilir. Tatil dönemlerinde, çalışan personel veya güvenlik nedenleriyle bazı yurtlar kapatılır. Tatil döneminde yurtta kalmanız onaylanmışsa ve kaldığınız yurt tatil döneminde kapatılacaksa, geçici olarak tatil dönemi için başka bir yurda yerleştirilirsiniz. Bu koşullar sizin için uygunsa, posta kutunuza konuyla ilgili daha fazla bilgi ve açıklama içeren bir bildirim gönderilecektir.

Yaz Tatili Deposu
Öğrenci Evleri Yönetimi, yaz tatilinden sonra yurtlarda kalmaya devam etmek için geri dönecek olan yurt sakinlerine, yaz tatili nedeniyle yurttan eve taşıyıp dönüşte tekrar geri getirmek zorunda kalmak istemedikleri eşyalarını tatil döneminde koyabilecekleri ücretli bir depo alanı sağlayacaktır. “Yaz Deposu” bölümünde konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.