Öğrenci Evleri

Birlikte Yaşam Koşulları

Yurt sakinlerinin aşırı gürültüye neden olan, düzen ve huzuru bozan, diğer yurt sakinlerini rahatsız eden veya topluluk düzeninde yaşamaya karşı isteksizliği gösteren davranışlarda bulunması yasaktır. Uyuma ve ders çalışma hakkı, gürültü yapma hakkını geçersiz kılar. İstanbul Arel Üniversitesi Villa Yurtları aşırı gürültü ile ilgili olarak ayrıca Tepekent Yönetim'in yönetmeliğine de tabidir.

Sosyal olanaklardan faydalanmak, çevreyi keşfetmek ve kendi ortamınızı oluşturmak yurda yerleşme sürecinde size yardımcı olacaktır. 

Üniversite Öğrenci Evleri Ortak Yaşam Alanı Paylaşımında Beklentiler

Villa yurtta yaşamak geliştirici ve faydalı bir deneyimdir. Fakat toplu yaşanan ortamlarda bazen zorluklar olabilir. Bu zorlukları en aza indirmek ve her öğrencinin güzel bir deneyim yaşamasını sağlamak için topluluktaki herkesin birbirine iyi davranması ve bazı temel kurallara uyması gerekir. Bütün villa yurt sakinlerinden aşağıda belirtilen tutumlara uygun davranışlarda bulunmaları beklenir:

Nezaket: Birbirine iyi ve nezaketli davranmak. Görgü kurallarına uymak ve iyi bir komşu olmak.

Saygı: Hoşlanılmasa ya da aynı düşüncede olunmasa da her kişiyi değerli görmek ve haklarına saygı göstermek. Söylediklerinin ve yaptıklarının çevredekileri nasıl etkileyeceğini düşünerek hareket etmek.

İletişim: Dinlemek; sorular sormak; başkalarını anlamaya çalışmak; yargılamamak; dürüst iletişim kurmak

Dahil etme: Başkalarına ortama dahil olmalarında yardımcı olmak. Kişiler hakkında görünüşlerine dayanarak ya da önyargıyla varsayımda bulunmak yerine onlarla konuşarak, sorular sorarak tanımaya çalışmak

Katılım: Katılıma istekli olmak; sohbet etmek; hareketli ve çeşitlilik barındıran bir toplulukta olmanın olanaklarından faydalanmak. 

Yurt Müdürleri’nin Bilmenizi İstediği En Önemli Şeyler

  • Yurt asistan öğrencileri size destek ve yardım sağlayacaklardır. Onlar da eskiden yeni öğrencilerdi; sizi anlayacak ve nasıl yardımcı olacaklarını bileceklerdir.
  • Güzel bir oda arkadaşlığı ilişkisi,  özen, karşılıklı anlayış ve uzlaşma gerektirir ve böyle bir ilişki için harcanan çaba ve zamana değer.
  • Uyumak bir ihtiyaçtır.
  • Sadece kendiniz için yaşayamazsınız, komşuluğa da uygun olarak yaşamalısınız.
  • Sadece komşularınız için yaşayamazsınız, bir birey olmalısınız.
  • Yaşadığınız alan küçük olabilir, fakat kurduğunuz arkadaşlıklar ufkunuzu genişletecektir.
  • Çevrenizdeki etkinliklerden, aktivitelerden haberdar olun ve ilgi duyduklarınıza katılın.