Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Başvuru Koşulları

*Online Başvuru Formunu doldurduruken çeşitli sorunlarla karşılaşan öğrenci adaylarımız kayıt evrakları ile beraber Sefaköy Yerleşkesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne gelerek başvuru yapabilirler.

Yüksek Lisans ve Doktora programları için Üniversitemiz web sitesinde (www.arel.edu.tr) bulunan Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfasındaki online başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Online başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli incelemelerin yapılabilmesi için evraklarınızı ilgili Enstitüye ulaştırmanız gerekmektedir.

Gerekli Evrakları görmek için tıklayınız.

Yüksek Lisans:

  • Tezli Yüksek Lisans Programları: Tezli Yüksek Lisans programlarına başvurabilmek için öncelikle bir lisans programı mezunu olmak ve ALES’ten ilgili puan türünden 55 ve üstü bir puan almanız gerekmektedir. Yüksek Lisans programlarında (YDS vb.) dil sınav sonuç belgesi beyan etmenize gerek yoktur.
  • Tezsiz Yüksek Lisans Programları: Tezsiz Yüksek Lisans programlarına başvurabilmek için bir lisans programı mezunu olmanız gerekmektedir. Yüksek Lisans programlarında (YDS vb.) dil sınav sonuç belgesi beyan etmenize gerek yoktur. 06.02.2013 tarihinden sonra tezsiz yüksek lisansa başlayıp mezun olan öğrenciler Doktora programlarına devam edemezler.

Doktora:

  • Doktora programlarına başvurabilmek için öncelikle lisans ve yüksek lisans programları mezunu olmanız, ALES sınavından ilgili puan türünden 55 ve üstü bir puan almanız ve YDS ya da muadili bir dil sınavından 55 ve üstü bir puan almanız gerekmektedir.

Önemli Not:

Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarında ALES, YDS vb. sınav sonucu olmayan öğrenciler Özel Öğrenci statüsünde kabul edilmek koşulu ile programlara başvuru yapabilirler.