Sosyal Bilimler Enstitüsü

Prof. Dr. Ahmet Mete TAPAN

“İnsan ömrü uzuyor. İnsanın çalışma hayatında lisans mezuniyeti sonrası emekliliğinin önünde en az 50 yıl bulunuyor. İster beyaz yakalı, ister girişimci, ister patron, ister akademisyen insanın kendisi ile ilgili iş hayatı planlamalarını buna göre yapması gerekiyor. Yapay zeka ve robotlar başta olmak üzere Endüstri 4.0. ve dijital ekonomi artık farklı yetkinlikleri şart kılıyor. Diplomalar ile yetkinliklerin birbiri ile harmanlanması gereken hayat boyu bir öğrenme sürecine girilmiş durumda, diplomalar artık bir amaç değil değişime hazır olmayı sağlayan önemli bir araç. Entelektüel sermayeye yatırım bu zorlu rekabete hazır olmak için kaçınılmaz. Uzay ekonomisi çağında bilinen tüm teorilerin, kitapların, araştırmaların yenilenmesi gereken bir evreye hızla girmiş durumdayız.

İşte bu noktada, sosyal bilimler insan hayatının yeniden şekillendiği bu dönemde akademik olarak en fazla etkilenen alanların başında geliyor. Robotun felsefesi, yapay zekanın psikolojisi, kolonilerin sosyolojisi kadar işletmelerin karlılığı, sürdürülebilirliği, yönetimi daha kritik hale geliyor. Veri madenciliğinden uzay madenciliğine, otel yatırımlarından uzay turizmine, blok zincirleri ile muhasebe kayıtlarından uydu finansmanına, uluslararası kolonilerle ilişkilerden sosyal medya edebiyatına, çok boyutlu grafik tasarımından giyilebilir elektroniklerin tasarımına kadar yepyeni bir evren bizleri bekliyor.

Bizler Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü olarak bu değişimi sizlerle beraber karşılamak ve kucaklamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Akademinin bizlere sunduğu imkanları kurumlar ve bireyler ile daha refah dolu bir geleceğe birlikte hazırlanmak için paylaşmaya hazırız. Bu süreçte varız ve hazırız demek isteyenler için bir telefon uzaklığındayız. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Yeni başlangıçlar için yarın çok geç olabilir. Uzay zamanda başlangıç ve bitiş göreceli olabilir. Bu görecelik içerisinden insan ömründe bitmeyen tek şey öğrenme sürecidir. Birlikte öğrenelim diyenleri, yüksek lisans ve doktorada, akademide bu gelişime ve heyecana ortak olmak isteyenleri Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde bekliyoruz.”

 

Dr. Cüneyt DİRİCAN
Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü