Ana içeriğe atla
Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Tarihçe
Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Tarihçe
Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Tarihçe

Tarihçe

1990-1991 eğitim-öğretim yılında açılan Arel Koleji; bugün Arel Anaokulu, Arel İlkokulu, Arel Ortaokulu, Arel Anadolu Lisesi, Arel Fen Lisesi, Arel Spor ve Kültür Kompleksi ile eğitim hayatına devam etmektedir. Arel Eğitim Kurumları 26 yıldır var olan eğitim tecrübesine 2007 yılında İstanbul Arel Üniversitesini de katmıştır.

İstanbul Arel Üniversitesi, “Kemal GÖZÜKARA Eğitim ve Kültür Vakfı” tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisinin kabul ettiği 09.05.2007 tarih ve 2809/5656-Ek.76 sayılı Kanunun, 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla kurulmuştur. Üniversitemiz; Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik-Mimarlık, Güzel Sanatlar, İletişim ve Tıp Fakültesi olmak üzere 6 fakülte, Sağlık Bilimleri, Uygulamalı Bilimler ve Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 3 yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 enstitüden (Yüksek Lisans/Doktora ve Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans programları) oluşmaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesi Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (ARELDİLMER) 24.10.2016 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana Türkçe üzerine araştırmalar ve öğretimine yönelik faaliyetlerini tüm titizliğiyle yürütmektedir.