Ana içeriğe atla
Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkçe Yeterlilik Sınavı
Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkçe Yeterlilik Sınavı
Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkçe Yeterlilik Sınavı

Türkçe Yeterlilik Sınavı

ARELDİLMER okutmanlarınca hazırlanmış olan Yeterlilik Sınavı; Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma Bölümleri olmak üzere 4 ana bölümden oluşur. Sınav süresi Konuşma Bölümü hariç 2 saattir.

Sınav sonuçları, Avrupa Dil Portfolyosuna göre değerlendirilmektedir. Düzeyler şu şekildedir:

A1 – A2 (Temel Düzey)

B1 – B2 (Orta Düzey)

C1 – C2 (Yüksek Düzey)

Sınavdan alınacak olan sonucun yeterli olup olmadığı, belge ile başvurulacak kuruma bağlı olmakla birlikte A1 ve A2 seviyesinin genel anlamda başarısız olduğu kabul edilmektedir. Sınav sonucunda verilen belgenin Türkiye’deki tüm üniversitelerde geçerliliği vardır.

Türkçe kurslarında temel, orta ve yüksek kurları bitiren kursiyerlere sertifika verilmektedir. Bir belgenin geçerliliği veren kurum tarafından değil, bu belgeyle işlem yapacak olan karşı kurum tarafından belirlenir. Ayrıca Türkçe dil bilgisini derecelendirmek isteyen öğrencilere de Türkçe yeterlilik sınavı kurumumuzda yapılmaktadır. ARELSTS (Arel Seviye Tespit Sınavı) her perşembe günü Sefaköy Kampüsü’nde yüz yüze yapılmaktadır. Sınav ücreti 2021-2022 Eğitim Öğretim dönemi için 100 dolar olarak belirlenmiştir. 

Yeterlilik sınavları perşembe günleri saat 10:00’da yapılmaktadır. Adayların, sınava girmek istedikleri gün, en geç saat 09.00’a kadar merkezimize gelip ilgili eğitim danışmanından sınav ücretini ödemek üzere gerekli banka evrakını almaları ve Yapı Kredi Bankasına yatırmaları gerekmektedir. Bankadan alacakları dekont ile tekrar eğitim danışmanlarına başvurup pasaportları ile sınav kayıtlarını yaptıracaklardır.

Sınav, konuşma sınavıyla başlayacak olup konuşma sınavının içeriği öğretim görevlisiyle 10 dakikalık soru ve cevap şeklinde olacaktır. Öğrencilere aşamalara göre 3 soru sorulacak ve bu sorulardan iki tanesi bireysel konuşmaya diğer bir tanesi ise karşılıklı soru cevap şeklinde sorularak öğrencilerin konuşma becerileri ölçülecektir. Konuşma sınavının ardından yazılı sınav yapılacak ve burada dinleme, okuma ve gramer soruları yer alacaktır. Yazma sorusu güncel bir meseleye ait olup kağıt düzeni, gramer kullanımı ve cümlelerin birbiriyle olan ilişkisi değerlendirilecektir.

Sınava başvurmak isteyen adayların mehmetaltinova@arel.edu.tr adresine ad, soyad, uyruk ve iletişim bilgilerini içeren bir mail göndermeleri gerekmektedir.

Sınav sonuç belgeleri, sınavdan bir sonraki iş günü teslim alınabilir.

Sınavın başlangıç saati 10.00 olup, bu saatlerde sınav salonunda hazır bulunmayan adayın sınavı bir sonraki sınav gününe ertelenecektir.

Sınav İçin Gerekli Evraklar:

  • Pasaport fotokopisi
  • Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz