Ana içeriğe atla
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Uluslararası İlişkiler Bölümü

Uluslararası İlişkiler Bölümü 

Sevgili öğrencilerimiz

Uluslararası İlişkiler Bölümünün misyonu; uluslararası ilişkiler ve küresel politikada gerekli bilgiyle donatılmış, eleştirel ve analitik düşünen, sorgulayan ve çözüm odaklı öğrenciler mezun etmektir. Bölümün dört yıllık çok disiplinli programında öğrencilerimiz, ulusal ve uluslararası siyasi yaşamın karmaşıklıklarını kavrarlar, ülke içindeki ve dışındaki aktörlerin, kimliklerin, kültürlerin, sorunların ve siyasi etkileşimlerin çeşitliliğini keşfederler.

Bölümün müfredatı; Uluslararası İlişkiler Teorileri, Uluslararası Hukuk, Dış Politika Analizi ve Türk Dış Politikası gibi çeşitli alan derslerinin yanı sıra; Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Afrika, Orta Doğu ve Asya-Pasifik üzerine bölge çalışmaları dersleri ile barış ve çatışma, güvenlik, çevre, göç, strateji, toplumsal cinsiyet vb. temalar üzerine dersleri de içerir.

Program kapsamında öğrencilerimize araştırma ve geliştirme yapmaları, siyaset ve uluslararası ilişkilerde yenilikçi girişimlerde bulunmaları teşvik edilmekte, sosyal sorumluluk ve toplumsal kalkınmaya destek projelerine katılma fırsatları verilmektedir.

Bölüm olarak tüm öğrencilerimizin derslerde ve ilgili bilimsel / akademik faaliyetlerde yönetici, sunucu, moderatör, panelist / konuşmacı ve editör gibi görevler alarak geleceğe hazırlanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda bölüm öğrencileri tarafından paneller, çalıştaylar ve konferanslar düzenlenmekte, uluslararası siyasetteki gelişmeleri konu alan Arel IR Monthly adlı İngilizce-Türkçe aylık dergi yayımlanmaktadır.

Bölüm öğrencileri tüm dersleri İngilizce olarak alarak yabancı dillerini geliştirirler. Ayrıca öğrencilere, Erasmus+ ve staj programları ile diğer kültürleri tanıma, akademik olarak farklı bakış açılarıyla tanışma ve uluslararası deneyim kazanma fırsatları sunulmaktadır.

Bölümümüzde dört yıllık eğitim ve öğretimin son ürünü olan bitirme projeleri, akademik danışmanların rehberliği ve desteği altında öğrencilerin özgün çalışmaları olarak hazırlanır. Öğrenciler, projelerini ve sunumlarını hazırlarken yaratıcılık, analiz, görsel tasarım ve iletişim, yazılım / program yetkinliklerini geliştirirler. Bitirme projeleri sunumları geniş bir dinleyici önünde yapılır ve posterler sergilenir.

Mezunlarımız akademik kariyerlerine devam ederek yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde ve çeşitli eğitim kurumlarında istihdam imkânı bulabilirler. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunların yüksek lisans ve doktora programlarında eğitimlerine devam etmeleri teşvik edilmektedir. Öğrencilerimizle etkileşim mezun olduktan sonra da devam eder.

Uluslararası İlişkiler Bölümü olarak, kendimizi mükemmel eğitime adadığımızı ve öğrencilerimizin sosyal ve etik açıdan sorumlu vatandaşlar ve geleceğin yaratıcı liderleri olarak yetişmelerine yardımcı olmaya kararlı olduğumuzu beyan ediyoruz.

Sizi bu büyük ailenin bir üyesi olarak görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Sevgilerimizle