Ana içeriğe atla
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Eski kuşak insanlar ilk, orta, yeni ve yakın çağda dünyaya gelmişler ve çağlarının koşullarında yaşamışlardır. Bugünkü kuşaklar, özellikle de eğitim dönemindeki gençler ise; veri,  bilgi, bilim, bilişim, bilgi teknolojisi, yapay zeka teknolojisi, biyo-teknoloji ve nano teknoloji çağının koşullarında yaşamaktadırlar. İnsanlar, 2020’li yıllarda, tasarım, üretim, pazarlama, pazarlama araştırması, depolama, dağıtım, muhasebe, finans, insan kaynakları, halkla ilişkiler, iletişim, etkileşim, alışveriş ve diğer tüm iş ve işlemlerini, dünkü koşullarla değil, bilişim çağının koşullarında, bilgi teknolojileriyle yapmaktadırlar. Bir tüketici olarak insanlar, küresel pazarların milyonlarca fiyat verisini, bir anda ekranlarında görebilmektedirler. Hisse senetleriyle ilgilenen kişiler, elektronik düğmelere birkaç tıklamayla, anlık fiyat hareketlerini önlerinde bulabilmektedirler.  Başta ABD olmak üzere, dünyanın her yerinden binlerce işletmenin ürün tanımlarını, ürün tasarımlarını, ürün resimlerini, ürün fiyatlarını ve benzerlerini ışık hızıyla görmek mümkündür. Benzer biçimde, dünyanın değişik yerlerindeki binlerce işletme, çeşitli web yerleşimlerinden demografik verileri, ekonomik verileri, tüketicilerin davranış kalıplarını ve çeşitli pazar koşullarını, bedava veya satın alarak, mal ve hizmetlerini pazarlamaktadırlar. Pazarlama aşamaları da, bilişim çağı koşullarında internette gerçekleştirilmektedir.  Ayrıca işletmeler ve diğer kurumlar, kendi üretim, finansman, pazarlama ve insan kaynağı verilerine de aynı çağdaş bilişim teknolojisiyle ulaşmaktadırlar. Sözü edilen bu Çağdaş Yönetim Bilişim Sistemleri, yöneticilerin, çalışanların, halkın ve tüketicilerin doğru, hızlı, kıvamlı ve sağlıklı kararlar almasını kolaylaştıran, rekabet üstünlüğü sağlayan bir uzmanlık alanıdır.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, dünya ölçeğinde güncellenmiş ideal ders programıyla, kendi alanında en iddialı bir bilinçle eğitim ve öğretime başlamıştır.

Deneyimli ve güçlü eğitim kadrosu ile hem meslek hayatlarında hem de özel yaşamlarında başarı ve mutluluğu getirecek donanıma sahip bireyler yetiştirme temel amacını taşıyan YBS Bölümü, kendini sürekli geliştirmeyi hedeflemiştir. 

Öğrencilerimiz üniversitemizin kendilerine sunduğu her türlü sosyal imkânlardan yararlanarak kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak faaliyetlere katılma imkânına sahip olacaktır. Gerek her sektörde kendi alanında uzmanlaşmış kişilerden dinleyecekleri konferanslar, gerekse kültürel alanda yapılan sayısız faaliyetler, öğrencilerimizin kendine güvenen, insan ilişkilerinde başarılı, yeniliklere açık, hızlı ve doğru düşünebilen, çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktadır.

Erasmus programı çerçevesinde diğer ülkelere giderek eğitimlerinin bir bölümünü orada tamamlama şansı olan öğrencilerimiz, gittikleri ülkelerin iş ve kültür yaşamına ilişkin bilgilerle donanmış, geniş bir vizyona sahip olarak iş hayatına atılma imkânını da sahip olacaklardır.

Başarısını kanıtlayan öğrencilerimize çift ana dal yapma imkânı da veren üniversitemiz, öğrencilerimizi eğitim hayatlarında, mezuniyet sonrasında ve tüm yaşamları boyunca kullanacakları bilgilerle donatarak, üstün özelliklere sahip bir şekilde hayata hazırlayacaktır.

Çalışma Alanları

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü derslerini üstün başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin işsiz kalma gibi bir sorunları, asla olmayacaktır. Nedeni, tüm ulusal ve uluslararası firmalar ve tüm devlet kurumları, yazılım, donanım, sistem ve network alanlarında uzmanlık kazanmış, işletme işlevlerinin tümündeki veri, bilgi, bilişim, iletişim ve bilgi yönetiminde uzman bireyler aramaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü seçen ileri görüşlü öğrencilerimize başarılar dilerim.

Prof. Dr. Mehmet Şahin
Bölüm başkanı